niedziela, 27 października 2013

Ekologiczna oszczędność (część 1.)

   Już we wcześniejszych postach wielokrotnie wspominałam o tym, że dbając o środowisko, nie tylko pomagamy naszemu otoczeniu, ale może na tym zyskać też nasz portfel.
   Nie bez powodu co raz głośniej jest o ekologii, tak często apeluje się o zmianę trybu życia i egzystowanie zgodnie z przyrodą. Rozwój urbanistyczny i technologiczny nie tylko nieodwracalnie zmienił życie człowieka, ale także środowisko. Wbrew pozorom ekologiczne życie nie musi być pełne wyrzeczeń, nie musimy odcinać się od społeczeństwa, wyjechać i mieszkać w lesie. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na parę drobiazgów w naszym codziennym życiu, szczególnie w domu.

ENERGIA

1. Ten podpunkt mógł przewidzieć prawdopodobnie każdy- chodzi oczywiście o elektrooszczędne żarówki. Prawdą jest, że ich cena jest wyższa niż normalnych, jednakże nie zużywają się tak szybko i koszty na pewno nam się zwrócą. Należy jednak pamiętać o tym aby zamontować je tam gdzie będą często używane.

2. Wyłączajmy urządzenia, których nie używamy. Każdy sprzęt, który mamy w domu pobiera prąd nawet jeżeli  jest wyłączony. Na przykład telewizor plazmowy pobiera 2 W prądu spoczynkowego, ale już dekodery 30 W. Dlatego warto zainwestować w listwy zasilające, podłączyć do nich rzadko używane urządzenia i wyłączać gdy nie są nam potrzebne.

3. Kolejny oczywisty podpunkt, który mimo to musi się tutaj znaleźć- gaśmy światło gdy go nie używamy. Bardzo proste, ale często o tym zapominamy. 

4. Na szczęście rynek zaczął oferować nam więcej sprzętów elektrooszczędnych, dlatego urządzając kuchnię nie bójmy się zainwestować w urządzenia oznaczone klasą A, A+ i A++.

5. Zaopatrując się w nowy komputer, zastanówmy się nad laptopa niż nad komputerem stacjonarnym, który składając się osobnego monitora może zużywać nawet siedem razy więcej energii niż wyżej wspomniany laptop.

6. Warto dodać, że łatwo zaoszczędzić na lodówce. Sprzęt ten zużywa mniej energii kiedy obciążony jest balastem chłodzącym. Jak to działa? Po prostu kiedy w lodówce jest mniej produktów, szybciej nagrzewa się ona podczas gdy ją otwieramy, co powoduje większą pracę agregatu ciągnącego prąd. Wystarczy trzymać w lodówce, chociażby butelki wody czy konserwy.

Chciałbyś przećwiczyć oszczędzanie energii? wejdź tutaj:
Gra


                                                          



WODA

1. Jedną z popularniejszych porad na temat oszczędzania wody jest korzystanie z prysznica zamiast wanny. Jeżeli mamy taką możliwość, korzystajmy z niej! Prysznic do szybki sposób na umycia ciała, a objętość wykorzystanej cieczy o wiele mniejsza. W tym wypadku różnicę w rachunku możemy zobaczyć natychmiast. Kąpiel w wannie ograniczmy do minimum-wiemy, że każdy musi się czasem zrelaksować.

2. Zakręcajmy wodę. Tą w kranie jak i tą pod prysznicem. Nie ma w tym żadnego celu, kiedy nie zakręcamy kranu podczas mycia zębów lub namydlania się. To istne marnotrawstwo.

3. Poprzedni podpunkt dotyczy także działalności w kuchni. Rozumiemy, że nie każdy może pozwolić sobie na zmywarkę, ale nic nie szkodzi. Wystarczy wprowadzić w życie sposób na zmywanie naczyń. Woda nie musi lać się bez przerwy. Napuśćmy ją do jednej komory, umyjmy naczynia i dopiero na końcu wszystkie opłuczmy zimną wodą.

4. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie w toalecie spłuczki dwufazowej.

5. Na początek proponujemy także, sprawdzić czy wszystkie systemy kanalizacyjne czy rury w naszym domu nie przeciekają. Możemy marnować wodę, a co za tym idzie nasze pieniądze, nawet o tym nie wiedząc.

Jak widzisz każdy z tych podpunktów jest prosty i nieskompilowany, a można nawet powiedzieć, że oczywisty. Jest to moim zdaniem taka ekologia, którą może stosować każdy, nawet osoba, która nie ma o niej zielonego pojęcia, (niestety ;) nie segreguje śmieci, nie należy do żadnej organizacji eko. Nawet nie posiadając dużo czasu możemy pomóc naszej planecie oraz portfelowi.





Już w następnym tygodniu część druga : ciepło, transport i inne eko-sposoby na polepszenie naszego życia.

inspirowane:

Nie czekaj, zacznij oszczędzać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska