sobota, 26 października 2013

Gdzie uciekają Twoje pieniądze?

   Zastanówmy się dzisiaj gdzie znikają nasze pieniądze? Jak to się dzieje, że budzimy się w pewnym momencie ze zdziwieniem na twarzy pytając się gdzie jest to sto złotych, które ostatnio mieliśmy.
   Wspominałam wcześniej o drobnych wydatkach, które tak naprawdę drobne dla naszego portfela nie są. Mimo iż same w sobie nie są dużym ciężarem, razem mogą być zabójcze. Nawet nasze małe transakcje powinny być przemyślane.
   Tak więc gdzie uciekają nasze fundusze kiedy nie patrzymy?

1. ,,Coś na szybko"
   Jak na ludzi zabieganych i żyjących w ciągłym biegu przystało, jemy co raz częściej w fast foodach. Niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy jaki to może być dla Nas ciężar finansowy. Raz hamburger, innym razem zapiekanka, parę dni później kawałek pizzy i codziennie kawa w kawiarni. W danej chwili jest to dla nas tylko 15 zł, ale na przestrzeni tygodnia nawet 50 zł. Dlatego warto zastanowić się czy warto w ten sposób wyrzucać pieniądze. Wystarczy przecież zaplanować sobie tydzień- zastanowić się kiedy nie jesteśmy w stanie zjeść czego w domu i na ten dzień przygotować sobie coś na wynos. Oczywiście nie znaczy to, że kategorycznie nie wolno nam nic zjeść "na mieście"- każdemu może zdarzyć się wyjątek. Jednakże zrezygnowanie z takiego trybu życia nie będzie dobre tylko dla naszego portfela, ale także dla naszego zdrowia. Jak się za to zabrać? Może na początek, tak jak już wspominałam w poście Jak oszczędzać?, zacząć od wypisywania tych wydatków, aby łatwiej było je wyeliminować.

2. ,,Źle się czuję, muszę coś kupić"
   Czasami zdarza nam się iść na zakupy, aby poprawić sobie nastrój. Taki ruch, to gwarancja wydania pieniędzy zupełnie niepotrzebnie. Pamiętajmy: zawsze kupujmy z zamiarem, nigdy z powodu impulsu. A jeżeli źle się czujemy, to tym bardziej nie idźmy do sklepu, w którym przechadzają się tłumy ludzi. Jest przecież tyle możliwości relaksu, każdy z nas ma swój własny sprawdzony sposób.

3. ,,Spłacaj swoje długi"
   Każdy z Nas powinien nauczyć się odpowiedzialności- jej brak będzie tylko i wyłącznie minusem dla nas. Kiedy zdecydujemy się za zaciągnięcie pożyczki, musi to być decyzja przemyślana, podjęta po zapoznaniu się z plusami i minusami. Jeżeli nie będziemy systematyczni, czekają Nas odsetki do opłacenia. A to następny wydatek, którego chcielibyśmy uniknąć.

4. ,,Przeterminowane pieniądze"
   Jednym z błędów popełnianych przez niektórych z Nas jest nierozważne kupowanie jedzenia. Często zakupy są za duże na nasze możliwości i po miesiącu jesteśmy w zmuszeni wyrzuć produkty, których nie zjedliśmy. Czasami zdarza się także tak, że za dużo ugotujemy i znowu marnujemy jedzenie. Dlatego warto wcześniej wszystko zaplanować. Po jakimś czasie widzimy ile jemy, w takim razie ile produktów potrzebujemy. Nie marnujmy jedzenie, a co za tym idzie pieniędzy.

5. ,,Za dużo pieniędzy?"
   Zwróć uwagę, że często kupujemy rzeczy, które owszem są nam potrzebne, ale nie są warte ceny. W tym przypadku nie chodzi mi akurat o rzeczy, które mają zawyżoną cenę. Mam namyśli sytuacje gdy np. płacimy za pełen pakiet kanałów telewizyjnych, a połowy z nich nawet nie oglądamy. Nie lepiej po prostu zdecydować się na coś tańszego?

Jak widzisz aby oszczędzać trzeba wykazać się odpowiedzialnością, trzeba planować i obserwować. W ten sposób, mam nadzieję, nadal udowadniamy Ci, że oszczędność może dać Ci coś więcej niż tylko więcej pieniędzy.

Jednym z punktów, o których tu nie wspomniałam jest marnotrawienie energii, wody itp., ale tej kwestii chciałabym poświęcić osobny post. Tak więc, do zobaczenia.

Nie czekaj, zacznij oszczędzać!

PS
Dziękujemy za ponad 1000 wejść!
Jeżeli jest coś o czym chcielibyście przeczytać na naszym blogu, to piszcie w komentarzach, na pewno weźmiemy to pod uwagę :)

post inspirowany: oszczędzanie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska