Dlaczego ciągle brakuje nam pieniędzy? Jaki jest powód, że większości z nas nie stać na spełnienie tych drobnych i większych marzeń? Jak to zmienić?
Najprostsze formy oszczędzania:
1. Kupuj racjonalnie.
Jednym z powodów braku pieniędzy może być ich trwonienie. Żyjemy w czasach, w których można kupić wszystko, a zamiast jednej możliwości mamy tysiące podobnych. Bombardowani ze wszystkich stron kuszącymi ofertami, nie zdajemy sobie sprawy ile marnujemy funduszy. Często nie zastanawiamy się czy rzeczywiście dana rzecz jest nam potrzebna, zamiast inwestować w rzeczy o wysokiej jakości, wolimy wziąć ,, coś tańszego". Po pierwsze róbmy listy potrzebnych rzeczy- idąc na zakupy ściśle się jej trzymajmy, ponieważ to na niej znajdują się rzeczy, które naprawdę potrzebujemy. Jeżeli będziemy chcieli kupić coś co się na niej nie znajduje, odłóżmy to- nie wydajmy pieniędzy niepotrzebnie. Kiedy zamierzamy zaopatrzyć się w coś co ma nam służyć więcej niż jeden raz, znajdźmy taką rzecz, która rzeczywiście zda próbę czasu. Lepiej kupić coś trochę droższego i mieć to przez lata niż- kupować na okrągło tę samą tańszą wersję.
2. Zrezygnuj z niepotrzebnych wydatków
Spróbuj takiego oto ćwiczenia- przez tydzień, codziennie spisuj na kartce każdy wydatek, nawet ten najmniejszy wydatek. Po koniec możesz być zszokowany ile pieniędzy wydajesz na niepotrzebne drobiazgi, takie jak np. kawa w kawiarni czy lunch na mieście. Dzięki takiemu zadaniu możesz zdać sobie sprawę ile trwonisz swoich funduszy. Jeżeli narzucimy sobie dyscyplinę i nie będziemy wydawać na prawo i lewo pieniędzy możemy naprawdę dużo zaoszczędzić.
3. Odrzuć konsumpcjonizm
Nie musisz mieć tego samego co twoi sąsiedzi i koledzy, nie ma żadnej zasady, która nakazuje kupowania tego co jest ,,na topie", nikt nie ogłosił konkursu, który wygra ten kto będzie miał pierwszy, nowinki technologiczne. Zanim kupimy coś tylko dlatego, że jest to modne i wszyscy już to mają, zastanówmy się. Zwolnijmy i nie podążajmy ślepo za tłumem. Zawsze zadajmy sobie to samo pytanie: czy NA PEWNO tego potrzebuję? Może te pieniądze wydam na coś innego, odłożę je i na ferie uda mi się pojechać na narty. Czy potrzebuję nowego telefonu, skoro ten który mam działa i ma wszystkie potrzebne mi funkcję? Kupujmy to co będzie sprawiać tam radość bezustannie, ponieważ długo na to czekaliśmy lub nie możemy się bez tego obejść. Nowy telefon, który wcale nie był nam potrzebny, będzie nas radował przez dwa tygodnie. Nieważne ile masz pieniędzy, ograniczanie wydatków na pewno wyjdzie ci na dobre.
4.Omijaj sklepy, kiedy nic nie jest ci potrzebne.
Galerie handlowe co raz częściej zapełniają się ,,spacerowiczami"- można tak nazwać osoby, które przychodzą tam chociaż wcale nie mają zamiaru nic kupić. Kiedy wybierzemy się na przechadzkę po sklepach na pewno wpadnie nam coś w oko- a wtedy nieuzasadniony wydatek gwarantowany! Zamiast stawiać samego siebie w takiej bezsensownej sytuacji, nie doprowadzajmy do niej. To przecież takie proste! Jeżeli mamy tyle wolnego czasu żeby chodzić po centrum handlowym, chociaż nie ponagla nas żadnej bardzo potrzebny zakup, wykorzystajmy ten czas inaczej. Chociażby dla zdrowia idźmy na spacer po parku, spotkajmy się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, przeczytajmy książkę, urządźmy rodzinną kolację lub rozwijamy nasze pasje czy hobby!
5. Bądź stanowczy.
Zadaniem każdego sprzedawcy jest po prostu sprzedanie jak największej liczby produktów. Dlatego często zamiast z jednym swetrem wychodzimy jeszcze ze spodniami i kurtką, ponieważ była jakaś promocja. Dopiero później zdajemy sobie sprawę, że to już nasza piąta kurtka, a spodnie tak naprawdę nam się nie podobają, Dlatego nigdy nie dajmy namówić się na coś czego nie planowaliśmy kupić.
6. Żyj zdrowo i dbaj o środowisko.
Raczej do większości z nas dochodzą komunikaty apelujące o troskę o środowisko. Czy jednak każdy szczerze zatrzymał się nad tym tematem dłużej i dokładniej się nad nim zastanowił? Oczywiście najważniejszym aspektem ekologicznego trybu życia jest utrzymywanie środowiska w porządku i harmonii, ale wiąże się też to z naszą codziennością i także z oszczędzaniem.
Zrezygnowanie z częstej jazdy autem nie tylko wpływa pozytywnie na powietrze, ale także na nasz portfel. Nie wydajemy przecież wtedy tyle pieniędzy na paliwo. Zastąpienie komunikacji miejskiej spacerem ogranicza nasze wydatki, ale też wpływa też na nasze zdrowie. Jeżeli zrezygnujemy ze słodkich przekąsek i fastfoodowych obiadów, w naszej kieszeni pojawi się parę złotych, ale podziękuje nam także nasz organizm. Jeżeli będziemy kupować tylko to co jest na naprawdę potrzebne- będziemy robić racjonalne zakupy, będziemy produkować mniejsze odpady, które tak niekorzystnie wpływają na nasze środowisko.
Oszczędność wody czy energii, którą często marnujemy przynieście bardzo dużo pozytywnych skutków, które odbiją się nie tylko na środowisku, ale także na nas. Pamiętaj o tym! Poszukaj w internecie ekologicznych rozwiązań, które możesz wprowadzić w domu- jest tyle możliwości. Pomóż sobie i środowisku.
Zapraszamy do zagrania w prostą grę, która sprawdzi co pamiętacie z dzisiejszego posta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz